Erzurum’da ‘Meleklere’ Coşkulu Karşılama

Polonya’da düzenlenen 2024 VİRTÜS Dünya ve Avrupa Kayak Şampiyonası’nda dünya ve Avrupa ikincisi olan Otizmli Milli Özel Sporcu Aliye Zeynep Bingül ile aynı yarışmada dünya üçüncüsü ve Avrupa dördüncüsü ikizi Muhsin Murat Bingül (19), memleketleri Erzurum’da coşku ile karşılandı. Bingül ailesi, havalimanında karşılamaya gelenlere sarılıp, duygulu anlar yaşadı.

PROTOKOL VE SPORCULAR YALNIZ BIRAKMADI

Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Otizmli Milli Özel Sporcusu Aliye Zeynep Bingül, dünya ve Avrupa ikincisi olarak Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza attı. Otizmli olan ikizi Muhsin Murat Bingül de dünya üçüncüsü ve Avrupa dördüncüsü oldu. Erzurum’a uçakla ‘Meleklerim’ dediği Zeynep ve Murat, antrenörleri Osman Darel ve Yakup Dilik ile gelen baba Ünal Bingül, havalimanında eşi Nesrin Bingül, Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Gençlik ve Spor İl Müdürü Levent Çakmur, Spor Hizmetleri Müdürü Ahmet Çelebi, sporcular ve Bingül ailesinin yakınları tarafından alkışlarla karşılanınca duygu dolu anlar yaşandı.

EKSİ 20 DERECEDE ÇALIŞTILAR

Çocuklarının kayağın dışında cimnastikte de şampiyonluklarının bulunduğunu söyleyen Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, “Meleklerim” dediği evlatları ile bir kez daha gurur duyduğunu söyledi. Bu başarının kolay gelmediğini ifade eden Bingül, çocuklarının 3 ay boyunca antrenörleri eşliğinde günde 5 saat Palandöken’de hava sıcaklığının sıfırın altında 20 derece soğukta çalıştığını, çoğu zaman soğuktan ellerinin, yüzlerinin ve sırtlarının döküldüğünü belirtti. Şanlı Türk Bayrağı’nı Polonya’da dalgalandıran Zeynep’in alp disiplini dalında dünya ve Avrupa ikinciliğinin yanında toplamda 8 madalya alarak Cumhuriyet tarihinde alınmış en iyi başarıya imza attığını vurgulayan Bingül şunları söyledi:

“BU BİR ZAFER”

“Kendilerini ifade edemeyen, bakıma muhtaç olan otizmli iki meleğimin Türkiye’yi yurt dışında başarı ile temsil etmelerinden dolayı bir baba olarak ne kadar gurur duysam azdır. Tabi bu başarının arkasında yılların emeği ve çabası var. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Spor Bakanımız, Federasyon Başkanımız, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü ve Erzurum Gençlik Spor İl Müdürü’nün büyük destekleri oldu. Tabi her zaman yanlarında olan antrenörleri Osman Darel ve Yakup Dilik’in, muhteşem yetiştirip başarıda büyük emekleri oldu. Kayak gibi disipline bir spor dalında 40 kapıyı atlamadan geçen, saliselerle ifade edilen bir spor dalında ülkemizi temsil etmeleri müthiş bir başarı. Şampiyonada dünyanın en ağır otizimlisi olarak görüldü ve çok alkışlandılar. Bu bence bir zafer hikayesidir. Meleklerim, önümüzdeki yıllarda yapılacak olan yeni yarışmalarda da bu başarılarını bir üst seviyeye taşıyacaktır. Çünkü her yıl olimpiyat şampiyonluğuna doğru gidiyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x