İş dünyasından AB’ye Gümrük Birliği, vize, kota çağrısı: Her zamankinden çok ihtiyacımız var

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Almanya’nın başkenti Berlin’de Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Gümrük Birliği’nin yenilenmesi çağrısında bulunarak, “Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, iş insanlarının yaşadığı vize sorunu, taşıma kotaları sorunlarının aşılmasında da Almanya’nın desteği belirleyici olacaktır” dedi.

AA’nın aktardığına göre, Hisarcıklıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının Berlin’de düzenlenen 20. Yıl Dönümü Galası’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Almanya dostluğunun uzun bir tarihi geçmişi olduğunu ve bu dostluğun tarih boyunca çok ciddi meydan okumalara karşı koyduğunu söyledi.

‘ALMANYA’NIN KALKINMASINA KATLI SAĞLADIK’

“Biz Türkiye’de kadim dostluklar için asker arkadaşlığı terimini kullanırız. Evet, Türk ve Alman halkı asker arkadaşıdır. Birinci Dünya Savaşı’nda kader birliği yapmıştık. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Sovyet tehdidine karşı, bu defa NATO bünyesinde bir araya geldi” diyen Hisarcıklıoğlu, “Müttefiklik ilişkimizi kurumsal hale getirdik. Almanya’nın ekonomik kalkınmasına iş gücümüzle katkı sağladık” diye konuştu.

‘YANLARINDA 500 BİN ALMAN ÇALIŞTIRIYORLAR’

İki ülke arasındaki ilişkilerin beşeri boyutunun sağlam temele oturduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Almanya’da üç milyon üzerinde çoğunluğu Alman vatandaşı olan Türkiye kökenli insanın yaşadığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanların ülkede iş hayatı, siyaset, spor, sanat, eğitim, sağlık gibi çeşitli alanlarda çok önemli görevleri yürüttüğüne işaret ederek, “Almanya’ya sıfır sermaye ile geldiler ve şimdi yanlarında 500 bin alman çalıştırıyorlar” diye konuştu.

VİZE, KOTA VE GÜMRÜK BİRLİĞİ İÇİN ÇAĞRI

Türkiye’nin AB sürecinde Almanya’nın her zaman belirleyici rol oynadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan bir dönemi yaşıyoruz. Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, iş insanlarının yaşadığı vize sorunu, taşıma kotaları sorunlarının aşılmasında da Almanya’nın desteği belirleyici olacaktır” dedi.
Hisarcıklıoğlu, Almanya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı ve yabancı yatırımcısı olduğunu dile getirerek, “Biz hem Türkiye’deki Alman firmalarının yatırımlarıyla ve hem de Almanya’daki Türk firmalarının yatırımlarıyla gurur duyuyoruz. Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Frank-Walter Steinmeier’in de isabetle söylediği gibi, ‘Dünyadaki hiçbir ülkeyle Almanya’nın bu kadar yoğun iktisadi ve sosyal ilişkileri yoktur’” diye konuştu.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x